Description
Federal’s Target Top Gun load is for the volume shooter like you who needs consistent performance. It is a staple of the target shooting community, you’re sure to break clay after clay with its superior performance and reliability.
$13.99
FEDERAL TOP GUN 20GA 2-3/4″ 2-1/2DE 7/8OZ 9 25 RD/BX 10 BX/CS
1457 in stock
Federal’s Target Top Gun load is for the volume shooter like you who needs consistent performance. It is a staple of the target shooting community, you’re sure to break clay after clay with its superior performance and reliability.
| UPC | 029465019389 |
|---|---|
| Manufacturer | Federal Ammunition |
| Manufacturer Part Number | TG209 |
| Ounces | 7/8 oz |
| Product Type | Lead |
| Shot Size | 9 |
| Units per Box | 25 |
| Cost per Round | 0.56 |
| Muzzle Velocity (fps) | 1210 fps |
| Length | 2.75" |
| Hull Material | Plastic |
| Caliber/Gauge | 20 Gauge |
| Brass Length Type | Low |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Sport Shooting |
| Shot Weight | 7/8 oz |
| Model | Top Gun |
| Grains | #9 |
| Subcategory | Shot Shell Ammunition |
| Units per Case | 250 |
| Series | Target Load |
| Shot Material | LEAD |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.