Description
Berger bullets are made to Match Grade standards using the highest quality materials, tightest tolerance tooling and most importantly, an inflexible commitment to attention to detail in the manufacturing process.
$71.99
BERGER 6.5MM 140G ELITE HUNTER 100CT
Out of stock
Berger bullets are made to Match Grade standards using the highest quality materials, tightest tolerance tooling and most importantly, an inflexible commitment to attention to detail in the manufacturing process.
| UPC | 679459265522 |
|---|---|
| Manufacturer | Berger Bullets |
| Manufacturer Part Number | 26552 |
| Bullet Tip Material | Copper |
| Bullet Caliber | 6.5mm |
| Bullet Diameter | .264 |
| Bullet Type | Boat Tail |
| Jacket Material | Copper |
| Overall Length | 1.403" |
| Quantity | 100 Per Box |
| Sectional Density | .287 |
| Weight | 140 gr |
| Caliber/Gauge | 6.5mm |
| Diameter | .264 |
| Grains | 140Gr |
| Material | Lead and Copper |
| Subcategory | Bullets |
| Product Type | Elite Hunter |
| Units per Box | 100 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.