Description
Berger bullets are made to Match Grade standards using the highest quality materials, tightest tolerance tooling and most importantly, an inflexible commitment to attention to detail in the manufacturing process.
$72.99
BERGER .264 140G TRGT HYB 100CT
52 in stock
Berger bullets are made to Match Grade standards using the highest quality materials, tightest tolerance tooling and most importantly, an inflexible commitment to attention to detail in the manufacturing process.
| UPC | 679459264143 |
|---|---|
| Manufacturer | Berger Bullets |
| Manufacturer Part Number | 26414 |
| Jacket Material | Copper |
| Coefficient | .618 |
| Core Material | Lead |
| Overall Length | 1.407" |
| Quantity | 100 Per Box |
| Sectional Density | .287 |
| Weight | 140 gr |
| Bullet Type | Hybrid |
| Bullet Caliber | 6.5mm |
| Bullet Diameter | .264 |
| Bullet Tip Material | Copper |
| Caliber/Gauge | 6.5mm |
| Units per Box | 100 |
| Product Type | Hybrid Target |
| Subcategory | Bullets |
| Material | Lead and Copper |
| Grains | 140Gr |
| Diameter | .264 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.