Description
Berger bullets are made to Match Grade standards using the highest quality materials, tightest tolerance tooling and most importantly, an inflexible commitment to attention to detail in the manufacturing process.
$59.99
BERGER .243 105G TRGT VLD 100CT
27 in stock
Berger bullets are made to Match Grade standards using the highest quality materials, tightest tolerance tooling and most importantly, an inflexible commitment to attention to detail in the manufacturing process.
| UPC | 679459244299 |
|---|---|
| Manufacturer | Berger Bullets |
| Manufacturer Part Number | 24429 |
| Bullet Type | Secant Very Low Drag |
| Bullet Caliber | 6mm |
| Bullet Diameter | .243 |
| Cannelure | No |
| Coefficient | .495 |
| Core Material | Lead |
| Jacket Material | Copper |
| Overall Length | 1.222" |
| Quantity | 100 Per Box |
| Sectional Density | .254 |
| Weight | 105 gr |
| Units per Box | 100 |
| Product Type | VLD Target |
| Subcategory | Bullets |
| Material | Lead and Copper |
| Grains | 105Gr |
| Diameter | .243 |
| Caliber/Gauge | 6mm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.