Description
Berger bullets are made to Match Grade standards using the highest quality materials, tightest tolerance tooling and most importantly, an inflexible commitment to attention to detail in the manufacturing process.
$72.99
BERGER .264 140G TRG BTLR 100CT
31 in stock
Berger bullets are made to Match Grade standards using the highest quality materials, tightest tolerance tooling and most importantly, an inflexible commitment to attention to detail in the manufacturing process.
| UPC | 679459264099 |
|---|---|
| Manufacturer | Berger Bullets |
| Manufacturer Part Number | 26409 |
| Coefficient | .592 |
| Core Material | Lead |
| Jacket Material | Copper |
| Overall Length | 1.397" |
| Quantity | 100 Per Box |
| Sectional Density | .287 |
| Weight | 140 gr |
| Bullet Caliber | 6.5mm |
| Bullet Diameter | .264 |
| Bullet Type | Tangent Long Range Boat Tail |
| Cannelure | No |
| Caliber/Gauge | 6.5mm |
| Diameter | .264 |
| Grains | 140Gr |
| Material | Lead and Copper |
| Subcategory | Bullets |
| Product Type | Long Range BT Target |
| Units per Box | 100 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.