Description
Woods or fields. Fur or feathers. Federal Heavy Field Game Loads have you covered. They are carefully crafted and packed with features that provide reliable, effective performance on a variety of upland game.
$17.99
FED GMSHK 20GA 2 3/4″ #6 25/250
132 in stock
Woods or fields. Fur or feathers. Federal Heavy Field Game Loads have you covered. They are carefully crafted and packed with features that provide reliable, effective performance on a variety of upland game.
| UPC | 029465006860 |
|---|---|
| Manufacturer | Federal Ammunition |
| Manufacturer Part Number | H2026 |
| Muzzle Velocity (fps) | 1165 fps |
| Length | 2.75" |
| Caliber/Gauge | 20 Gauge |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Hunting |
| Ounces | 1 oz |
| Units per Box | 25 |
| Cost per Round | 0.72 |
| Shot Size | 6 |
| Product Type | Lead |
| Units per Case | 250 |
| Grains | #6 |
| Shot Weight | 1 oz |
| Subcategory | Shot Shell Ammunition |
| Model | GameShok |
| Dimension | 4.40 X 7.95 X 13.15 |
| DRAM | 1165 FPS. |
| Game Type | Upland |
| Series | Heavy Field |
| Shot Material | LEAD |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.