Description
These bullets deliver the accuracy, consistency and down range punch required for great performance in all situations. The unique tapered jacket provides controlled expansion at all practical ranges and velocities.
$30.95
NOSLER 6.5MM 120GR 50CT
1 in stock
These bullets deliver the accuracy, consistency and down range punch required for great performance in all situations. The unique tapered jacket provides controlled expansion at all practical ranges and velocities.
| UPC | 054041261203 |
|---|---|
| Manufacturer | Nosler |
| Manufacturer Part Number | 26120 |
| Width | 2.4000 |
| Other Features | BALLISTIC TIP HUNTING |
| Length | 3.6000 |
| Jacketed | Yes |
| Height | 1.8500 |
| Dimension | 1.85 X 2.40 X 3.60 |
| Diameter | .264 |
| Bullets per Box | 50 |
| Grains | 120 |
| Bullet Type | SPITZER BOAT TAIL |
| Boxes Per Case | 3 |
| Weight | 120 gr |
| Bullet Diameter | .264 |
| Bullet Tip Material | Polymer |
| Cannelure | No |
| Coefficient | .458 |
| Core Material | Lead |
| Jacket Material | Copper |
| Overall Length | 1.220" |
| Quantity | 50 Per Box |
| Sectional Density | .246 |
| Bullet Caliber | 6.5mm |
| Caliber/Gauge | 6.5mm |
| Units per Box | 50 |
| Product Type | Ballistic Tip |
| Subcategory | Bullets |
| Model | Ballistic Tip |
| Material | Lead and Copper |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.