Description
With a reputation steeped in tradition, Winchester has earned the moniker ‘The American Legend’ by delivering on their commitment to innovation & excellence in everything Winchester does.
$24.95
WIN AA 28GA 2.75″ #9 25/250
26 in stock
With a reputation steeped in tradition, Winchester has earned the moniker ‘The American Legend’ by delivering on their commitment to innovation & excellence in everything Winchester does.
| UPC | 020892004467 |
|---|---|
| Manufacturer | Winchester |
| Manufacturer Part Number | AA289 |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Sport Shooting |
| Caliber/Gauge | 28 Gauge |
| Length | 2.75" |
| Muzzle Velocity (fps) | 1200 fps |
| Ounces | 3/4 oz |
| Units per Box | 25 |
| Cost per Round | 1.00 |
| Shot Size | 9 |
| Product Type | Lead |
| Units per Case | 250 |
| Subcategory | Shot Shell Ammunition |
| Shot Weight | 3/4 oz |
| Model | AA Target |
| Grains | #9 |
| Dimension | 2.65 X 3.25 X 3.45 |
| DRAM | 1200 FPS. |
| Firearm Type | SHOTSHELL |
| Series | Target |
| Shot Material | LEAD |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.