Description
WINCHESTER AA SPR SPORT 12GA 2-3/4″ 1OZ 25RD BX 250RD CASE
$19.95
WINCHESTER AA SPR SPORT 12GA 2-3/4″ 1OZ 25RD BX 250RD CASE
20 in stock
WINCHESTER AA SPR SPORT 12GA 2-3/4″ 1OZ 25RD BX 250RD CASE
| UPC | 020892014053 |
|---|---|
| Manufacturer | Winchester |
| Manufacturer Part Number | AASCL128 |
| Application | Sport Shooting |
| Boxes Per Case | 10 |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| Length | 2.75" |
| Muzzle Velocity (fps) | 1350 fps |
| Ounces | 1 oz |
| Units per Box | 25 |
| Cost per Round | 0.80 |
| Shot Size | 8 |
| Product Type | Lead |
| Units per Case | 250 |
| Subcategory | Shot Shell Ammunition |
| Shot Weight | 1 oz |
| Model | AA Supersport Sporting Clay |
| Grains | #7.5 |
| Series | Super Sport Sporting Clay |
| Shot Material | LEAD |
| Dimension | 2.55 X 4.25 X 4.35 |
| DRAM | 1300 FPS. |
| Firearm Type | SHOTSHELL |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.